Archiwum

Lista odbytych e-spotkań

E-spotkanie pod tytułem: Najnowsze dotacje dla firm – jak napisać dobry projekt
Opis e-spotkania: Partner Merytoryczny: STRATEGO
Poczatek e-spotkania: 2018-02-13 10:00:00
Koniec e-spotkania: 2018-02-13 12:30:00

Obecni eksperci:

Aleksander Szalecki, Stratego
Marek Szymański, Fundusze Europejskie
Jakub Golak, Stratego
Rafał Tenerowicz, Stratego

Przebieg e-spotkania:

09:21 --ModeratorSzanowni Państwo, w imieniu organizatorów serdecznie witam na dzisiejszym spotkaniu. Przypominam, że spotkanie rozpocznie się o godzinie 10 i od tego momentu będą Państwo mogli zadawać pytania zaproszonym na dzisiejsze spotkanie ekspertom.

09:44 --Marek SDzień dobry, Nasi eksperci z firmy Stratego są do Państwa dyspozycji. Rozmawiamy o konkursach unijnych w 2018 r., ze szczególnym uwzględnieniem Kredytu na innowacje technologiczne - proszę się nie sugerować niefortunną nazwą kredyt. Tak naprawdę chodzi o bardzo atrakcyjną dotację dla MSP.

09:55 --Rafał TSzanowni Państwo, nazywam się Rafał Tenerowicz i jestem Starszym Konsultantem w firmie Stratego. Zapraszam do zadawania, postaram się pomóc najlepiej jak mogę.

09:574tatunio1979Witam serdecznie - korzystając z okazji chciałem spytać o możliwość dotacji na następujący sprzęt: żuraw dźwigowy, szalunki? Jesteśmy firmą świadczącą usługi budowlane. W swoim parku maszyn nie posiadamy żurawia dźwigowego. Czy jego zakup można traktować jako poszerzenie naszych usług, a co za tym idzie wdrożenie nowego urządzenia - i czy w takim przypadku mamy szansę na dotację?

09:594Rafał TTakie koszty mogą być dotowane w ramach projektów inwestycyjnych jednak kluczem jest tutaj ich przeznaczenie - powinny one być wykorzystywane do wdrożenia w Państwa firmie jakiegoś innowacyjnego rozwiązania.

10:025ARSWitam. Na czym polega "innowacyjne rozwiązanie"? To raczej szerokie sformułowanie...

10:065Rafał TGeneralnie chodzi o technologię, usługę lub produkt, który nie jest obecnie dostępny na polskim lub międzynarodowym rynku. Możliwe jest również wdrożenie innowacji procesowej - czyli usprawnienia własnej działalności (np. udoskonalenie linii produkcyjnej) o nowe rozwiązania niedostępne obecnie na rynku.

10:057karolinapilarczykDzień dobry. Podpisuję się pod wcześniejszym pytaniem : co znaczy innowacyjne rozwiązanie?

10:107Rafał TInnowacyjne rozwiązanie to nowy produkt/usługa/technologia nie oferowane obecnie na rynku, tzn. niedostępne w ofercie konkurencji. Może mieć ono również charakter innowacji procesowej służącej do usprawnienie działalności firmy (np. przyspieszenia produkcji, ograniczenia kosztów itp.)

10:088Wiesławwitam. działamy w obszarze handlu hurtowego art. spożywczymi zarówno chłodzonymi (nabiał) jak i nie wymagającymi specjalnych wymogów temperaturowych.nie jesteśmy producentem, nie paczkujemy, nie prowadzimy działań innowacyjnych. Własnym i wynajmowanym transportem zaopatrujemy sklepy. na ile w obecnej perspektywie są możliwości wsparcia rozbudowy infrastruktury magazynowo-transportowo-teleinformatycznej z środkami unijnymi?

10:148Rafał TNiestety w obecnej perspektywie finansowej trudno otrzymać dofinansowanie na infrastrukturę bez wykazywania innowacyjności. Jeśli nie prowadzą Państwo własnych prac badawczo-rozwojowych, których rezultatem jest innowacja technologiczna to możliwy jest zakup takich badań (np. od jednostki naukowej) i wdrożenie ich we własnej działalności.

10:109stbajWItam, Mamy bardzo duże zużycie prądu. Chcielibyśmy uzyskać dotacje na fotowoltaikę dla naszych hal produkcyjnych w innowacyjnej technologii, widzę że takie zapytania już o wykonastwo z programu dotacyjnego są na rynku jak się za to zabrać ?

10:179Rafał TNa tego typu wydatki (tzn. fotowoltaikę) często przyznawane są środki w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Prosiłbym o informację, w którym województwie planowaliby Państwo wdrożyć rozwiązanie?

10:1110karolinapilarczykBardzo dziękuję za odpowiedź :) to oznacza, że mój pomysł jest innowacyjny :) czy w ramach dotacji można kupić pojazdy i je zmodyfikować?

10:2010Rafał TTutaj bardzo dużo zależy od tego jaki byłby zakres modyfikacji pojazdu. Wprowadzanie takich modyfikacji jest możliwe w ramach projektu badawczo-rozwojowego, np. w ramach konkursu POIR 1.1.1. "Szybka Ścieżka". Wymogiem jest jednak, żeby koszty przedstawiane w budżecie konkursu były bezpośrednio związane z wypracowywaną innowacją. Przykładowo jeśli innowacja będzie związana z modyfikacją silnika pojazdu to można ponosić koszty związane z tylko z tą jego częścią.

10:1111tatunio1979Wracając do żurawia dźwigowego - rozumiem, że musimy stworzyć unikalne na skalę krajową lub szerzej rozwiązanie z jego użyciem?

10:2111Rafał TDokładnie tak, ewentualnie musi być on wykorzystywany do wdrożenia takiego rozwiązania w Państwa zakładzie.

10:1212LukZemDzień dobry Panom, nigdy nie starałem się wcześniej o dotacje. Czy mógłbym prosić o informację o tym jak przebiega taki konkurs unijny? Reprezentuje małą firmę, która chciałaby poprawić swój produkt, rozwinąć go widząc potencjalne zainteresowanie rynku naszym produktem.

10:2712Rafał TPierwszym i zarazem najtrudniejszym krokiem jest dokładne sprecyzowanie zakresu projektu, ustalenie budżetu, zaplanowanie harmonogramu prac w projekcie. Należy również pamiętać o zapewnieniu środków na pokrycie wkładu własnego w projekcie np. poprzez uzyskanie promesy kredytowej z banku. Następnie konieczne jest przygotowanie dość obszernej dokumentacji aplikacyjnej w postaci wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami. Po złożeniu wniosku instytucja oceniająca prowadzi ocenę formalną i merytoryczną wniosku zgodnie z kryteriami konkursu. Na każdym z tych etapów może zwracać się do firmy z pytaniami uzupełniającymi. Bardzo często częścią oceny merytorycznej jest także tzw. panel ekspertów, czyli spotkanie instytucji z wnioskodawcą, w trakcie którego eksperci mogą zadawać pytania o projekt. Zwieńczeniem tego procesu jest ogłoszenie listy rankingowej z oceną projektu na stronie instytucji prowadzącej konkurs. Taka informacja pojawia się w zależności od konkursu w okresie od 2 do 6 miesięcy po złożeniu wniosku o dofinansowanie.

10:1313karolinapilarczykKolejne pytanie: jakie warunki musi spełniać firma by móc ubiegać się o te dotacje? i jakie są terminy składania wniosków, ich rozpatrywania i przyznawania środków?

10:3013Rafał TW większości konkursów konieczne jest wykazanie, że firma należy do kategorii mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (w skrócie MŚP) czyli posiada mniej niż 250 pracowników i obrót netto poniżej 50 mln euro. Nabory wniosków często prowadzone są prawie cały rok, najczęściej w miesięcznych etapach (np. projekt złożony w lutym trafia do oceny na koniec lutego, projekt złożony w marcu na koniec marca itd.).

10:1614palarniaDzień dobry Prowadzimy rodzinną palarnię kawy, chcielibyśmy zakupić nowy piec do prażenia ziaren, ubiegamy się o certyfikat Fairtrade, myślę że jest to innowacyjne rozwiązanie, pozwoli to nam wprowadzić nowy i ulepszony produkt na rynek. W jaki sposób i co należy spełnić aby o taką dotację otrzymać ? Czy są terminy składania wniosków i gdzie należy je złożyć ?

10:3514Rafał TJako innowację definiujemy tutaj rozwiązanie, które nie występuje u konkurencji. Zakup takiego pieca niestety nie spełnia tych wymogów. Żeby otrzymać dotację konieczne byłoby wykazanie, że opracowaliście Państwo samodzielnie takie rozwiązanie lub zakupiliście wyniki prac badawczo-rozwojowych z rynku i jako pierwsi wdrożycie takie rozwiązanie u siebie.

10:1715eoczosWitam, planujemy rozbudową firmy o nową halę produkcyjną wraz z powierzchnią magazynową. Obecnie trwają prace projektowe. Jesteśmy producentem ślusarki aluminiowej. Czy na ten rok planowane są dotacje, które mogłyby wesprzeć taką inwestycję?

10:3815Rafał TW ramach zaplanowanych na ten roku konkursów inwestycyjnych konieczne jest wykazanie, że wydatki posłużą wdrożeniu innowacyjnej technologii czyli nowego lub znacząco rozwiązania w stosunku do dostępnych obecnie na rynku. NA ten cel można uzyskać dotację np. w ramach konkursu POIR 3.2.1 Badania na rynek lub POIR 3.2.2 Kredyt technologiczny

10:2016alfadentDzień dobry, jestem stomatologiem prowadzącym praktykę na terenie wiejskim w województwie dolnosląskim,powiat Środa Śląska. Ponieważ planuję rozszerzenie swojej oferty o nowy produkt , wszczepianie implantow zebowych,chciałbym spytać czy istnieje możliwość dofinansowania zakupu niezbędnego do implantoprotetyki sprzętu i instrumentarium z funduszy europejskich ? pozdrawiam, Maciej Cetnarski

10:4016Rafał TNiestety środki na rozwój działalności tego typu nie są przewidziane w tym roku dla województwa dolnośląskiego.

10:2117tatunio1979Rozumiem, że w poprzednich programach unijnych łatwiej było uzyskać dotację? Nie były wymagane tak innowacyjne rozwiązania jak w bieżących?

10:3217Rafał TŁatwiej było uzyskać dotację na takie koszty w perspektywie finansowej trwającej w latach 2007-2013. W chwili obecnej w perspektywie finansowej 2014-2020 wymóg innowacyjności występuje praktycznie we wszystkich konkursach inwestycyjnych.

10:2618PATRYCJA BWitam, jaka jest możliwość uzyskania dofinansowania w ramach działań proeksportowych? dla MŚP, woj. Mazowieckie.

10:4318Rafał TNa tego typu działania możliwe jest uzyskanie środków z Regionalnego Programu dla Mazowsza - konkurs 3.2.2 "Internacjonalizacja przedsiębiorstw". Konkurs zostanie ogłoszony w kwietniu. Alternatywą jest konkurs POIR 3.3.3. "Go to brand" na dofinansowanie udziału w branżowych targach międzynarodowych.

10:2719karolinapilarczykBardzo dziękuję za odpowiedź. Chodzi bardziej o szkolenia i do tego dostosowanie pojazdów. Innowacyjność jest w sposobie ich przeprowadzania i organizacji - czegoś takiego jeszcze nie ma. Pytanie czy na takie pojazdy i ich dostosowanie można otrzymać dotacje?

10:4819Rafał TJeśli mowa o dotacjach na szkolenia to niestety takie wydatki nie są możliwe.

10:3220RadomirDo kiedy jest planowany pierwszy nabór pierwszych wniosków.

10:4620Rafał TNabory trwają prawie cały rok. Większość konkursów już się rozpoczęła lub rozpocznie się niebawem. Np. konkurs inwestycyjny POIR 3.2. Badania na rynek już się rozpoczął, konkurs POIR 3.2.2 Kredy technologiczny rozpoczyna sie jutro (15 lutego), konkurs na projekty B R POIR 1.1.1 "Szybka Ścieżka" rozpoczyna się w 1 marca.

10:4221LukZemDo jakiej instytucji powinienem się zgłosić z wnioskiem? Na czym polega wkład własny (jaki procent, dlaczego potrzebuję do tego promesy kredytowej)?

10:5421Rafał TRóżnymi konkursami zarządzają różne instytucje. Przykłady instytucji i konkursów: Praktycznie wszystkie ogólnokrajowe konkursy badawczo-rozwojowe organizowane są przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Konkurs inwestycyjny POIR 3.2.1 Badania na rynek organizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Konkurs POIR 3.2.2 Kredyty technologiczny organizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Konkursy regionalnego organizowane są przez Urząd Marszałkowski danego regionu. Wkład własny to cześć budżetu projektu, który nie objęty jest dotacją (gdyż dofinansowanie dla firm nigdy nie jest na 100% kosztów). Konieczne jest wykazanie, że takie środki zostały zabezpieczone np. poprzez pokazanie, że firma posiada środki w danej wysokości na koncie lub że uzyskała promesę kredytową (w konkursie Kredyt technologiczny jest to warunek niezbędny). Oczywiście możliwe są też inne formy zabezpieczenia jak pożyczka czy poręczenie majątkowe.

10:4222karolinapilarczykCzy środki o których mówimy dotyczą firm z całej Polski czyli też woj. mazowieckiego? (przy czym obszar działania dotyczy całej Polski)

10:5822Rafał TŚrodki w ogólnokrajowych konkursach inwestycyjnych dotyczą całej Polski aczkolwiek różnią się poziomami dofinansowania. Niestety w tym roku nie jest możliwe uzyskanie dotacji na badania i rozwój ze środków ogólnokrajowych dla woj. mazowieckiego, które zostało wyłączone ze względu na przekroczenie w 2017 odpowiednich wskaźników rozwoju gospodarczego. Środki takie będą jednak dostępne w ramach konkurów regionalnych.

10:4823palarniaDziękuję za odpowiedź

11:0023Rafał TProszę bardzo

10:5024karolinapilarczykGdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat? by dokładnie zweryfikować na jaki program pomysł się "łapie"? jakie terminy/ wymagania/warunki itd.?

11:0024Rafał TPolecam śledzenie skecji "Wiadomości" na poniższej stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci Są tam dostępne ogłoszenia o naborach wniosków, w których wskazane są dokładne kryteria każdego konkursu, w tym terminy i wymogi jakie muszą zostać spełnione.

10:5625ARSDziękuję za wyjaśnienie. To co planuję raczej chyba nie wpisuje się w innowacyjność, więc może inne źródło finansowania? Chcę wejść ze swoją usługą na rynek niemiecki, co oczywiście wiąże się z istotnymi kosztami. Coś Panowie doradzicie w zakresie ich sfinansowania?

11:0225Rafał TMożliwe jest wsparcie działań pro-eksportowych np. w ramach konkursu POIR 3.3.3 Go to Brand, gdzie możliwe jest dofinansowanie udziału w zagranicznych targach branżowych. Środki takie są też dostępne w ramach programów regionalnych (aczkolwiek nie w każdym województwie przewidziany jest w tym roku taki konkurs)

11:0326tatunio1979Dziękuję za odpowiedzi.

11:0526Rafał TProszę bardzo

11:0527karolinapilarczykBardzo dziękuję.

11:1727Rafał TProszę bardzo

11:0528ARSJak to wygląda w Małopolsce? Z tym, że wydatki nie dotyczą targów, a wydatków związanych z nawiązywaniem kontaktów, coś takiego wchodzi w rachubę?

11:1628Rafał TDotowane są koszty wizyt czyli. np. stoisk, przelotów, materiałów promocyjnych. W programie dla woj. małopolskie jest działanie 3.3, w ramach którego można będzie ubiegać się o tego typu środki.

11:0629LukZemA od czego zależy wysokość wkładu własnego? Jest to dla mnie ważne przy określaniu zakresu działań jakie chcę podjąć - zakładam, że im większe przedsięwzięcie tym większe ryzyko. Nie zakładam porażki projektu, jednak łatwo przeinwestować.

11:1129Rafał TWielkość wkładu własnego zależy od wielkości dofinansowania. Przykładowo w przypadku projektu inwestycyjnego dla małej firmy w woj. lubelskim dofinansowanie wynosi 70%, a zatem wkład własny musi objąć 30%. Za to w woj. mazowieckie dotacja na ten sam projekt wynosiłaby 55%, więc wkład własny musiałby wynosić 45%. Proszę zapoznać się z załączoną mapą pomocy, w której pokazane są poziomy dofinansowania w poszczególnych województwa. Dołączony plik

11:0830nmeusWitam czy planowane są dofinansowania na rozwój pracowników? Chodzi głownie o szkolenia/doradztwo

11:1830Rafał TDofinansowanie na szkolenia kadry możliwe są ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem: https://www.power.gov.pl/

11:2431nmeusDziękuję bardzo

11:2731Rafał TProszę bardzo

11:2932JBCOMPWitam, jesteśmy małą firmą z Wielkopolski, branża narzędziowa i obróbka metali, o jakie dofinansowania możemy się ubiegać? Gdzie można to sprawdzić?

11:4032Rafał TKonkursy dotacyjne dedykowane dla woj. wielkopolskiego można sprawdzić w harmonogramie naborów, który dołączam do tej wiadomości. Mogą Państwo ubiegać się np. o środki na inwestycje lub badania i rozwój. Niemniej w przypadku dotacji konieczne będzie wykazanie innowacyjności. W tym zakresie proszę zapoznać się z odpowiedziami na pytania 44 i 46 poniżej. Dołączony plik

11:3133ARSPaństwo się zajmują się pisaniem takich wniosków/projektów?

11:3633Rafał TNasza firma zajmuje się głównie projektami inwestycyjnymi i badawczo-rozwojowymi. W przypadku chęci współpracy proszę o kontakt mailowy na adres: rafal.tenerowicz@stratego.com.pl

11:4434LukZemGdzie można znaleźć harmonogram naborów wniosków dla woj. Mazowieckiego?

11:5834Rafał TAktualny harmonogram znajduje się pod poniższym adresem: https://www.funduszedlamazowsza.eu/dokument/zapoznaj-sie-z-prawem-i-dokumentami/harmonogram-naborow-wnioskow-w-ramach-rpo-wm-2014-2020-na-2018-rok/

11:4435ARSAle czy konkretnie w mojej sprawie możemy się kontaktować (treść pytań)? Nie chciałbym marnować czasu...

12:0035Rafał TOczywiście, zachęcam do kontaktu

11:5536JBCOMPDo jakich instytucji bądź urzędów się zgłosić aby dowiedzieć się czegoś o dotacjach w interesującej nas tematyce? Kto może pomóc przygotować wniosek i pokierować odpowiednio w trakcie poszczególnych etapów?

12:0236Rafał TPoszczególnymi konkursami zajmują się różne instytucje: konkursy badawczo-rozwojowe organizowane są przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Konkurs inwestycyjny POIR 3.2.1 Badania na rynek organizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Konkurs POIR 3.2.2 Kredyty technologiczny organizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Konkursy regionalnego organizowane są przez Urząd Marszałkowski. Jeśli byliby Państwo zainteresowani współpracą to nasza firma (Stratego) zajmuje się przygotowaniem wniosków o dofinansowanie i zarządzaniem projektami dofinansowanymi z UE. Zachęcam do kontaktu pod adres: rafal.tenerowicz@stratego.com.pl

12:0537LukZemDo kiedy można składać wnioski na luty 2018?

12:0837Rafał TW lutym wnioski można składać w konkursie inwestycyjnym POIR 3.2.1 "Badania na rynek" do dnia 28 lutego

12:1038LukZemSerdecznie dziękuję za cenne informacje. Pozdrawiam i do widzenia.

12:1338Rafał TRównież dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.

12:26 --ModeratorSzanowni Państwo, to ostatnia szansa na zadanie pytania. Za 5 minut zamkniemy listę pytań.

12:30 --ModeratorZamknięto listę pytań

12:30 --Rafał TSzanowni Państwo, serdecznie dziękuje za udział w czacie. W razie chęci współpracy w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie zachęcam do kontaktu na adres email: rafal.tenerowicz@stratego.com.pl

12:31 --ModeratorSzanowni Państwo, dziękujemy za udział w dzisiejszym spotkaniu. Pragniemy podziękować również naszym Ekspertom z firmy Stratego za wszystkie odpowiedzi, cenne wskazówki i sugestie. Zapis całego spotkania będzie dostępny w zakładce archiwum na stronie www, zarówno w formie online, jak również w postaci pliku PDF, który będą Państwo mogli pobrać na swój komputer.

12:33 --ModeratorZakończono e-spotkanie

12:34 --ModeratorZakończono e-spotkanie

12:34 --ModeratorZakończono e-spotkanie

Zapis czatu można publikować wyłącznie po otrzymaniu zgody Redakcji i ustaleniu warunków tej publikacji.

KONTAKT: Natalia Michalska
tel. 61 278 79 34
e-mail: natalia.michalska@fundusze-europejskie.pl

Historia e-spotkań

Jeśli nie brałeś udziału w poprzednich e-spotkaniach lub szukasz interesujących Cię informacji zachęcamy do wglądu w archiwum e-spotkań.
Poniżej zapis wybranych czatów.

Zapisy czatów z I edycji

http://kompass.com.pl/ http://inwestycje.pl/ http://zpp.net.pl/ http://www.fund.org.pl/